باشگاه مشتریان و توسعه کسب و کار مبتنی بر بازی و سرگرمی

باشگاه مشتریان و توسعه کسب و کار مبتنی بر بازی و سرگرمی

سلام دوستان؛
با توجه به اشباع شدن روش های سنتی ، یکی از راه های توسعه کسب و کار ، باشگاه مشتریان و توسعه کسب و کار مبتنی بر بازی و سرگرمی یا همون گیمیفیکیشن است.

گیمیفیکیشن (بازی انگاری)یعنی استفاده از خصوصیت‌ها و تفکرات بازی گونه است در زمینه‌هایی که ماهیت بازی ندارند مثل بازاریابی ، تبلیغات، فروش ، بازار سازی و …. که در سال های اخیر مفهوم بازی انگاری را می‌توان در بسیاری از زمینه‌های تجاری و محصولات، آموزشهای اجتماعی، پزشکی، درمان اختلالات فکر و ذهنی، درمان فراموشی و یا حتی آموزش‌های نظامی مشاهده کرد، و چیزی که در همهٔ آنها مشترک می‌باشد سعی در بیشینه کردن یادگیری و درگیر ساختن کاربر با محصول (و یا مفهوم مورد نظر) است. در حقیقت، از بازی انگاری می‌توان جهت ایجاد جذابیت در یادگیری، انجام فرایندهای تکراری و یا کارهای غیر جذاب برای مقاصد غیر بازی گونه استفادهٔ نمود، و این خاصیت را می‌توان مهمترین دلیل فراگیری این زمینه جدید در عرصه‌های مختلف دانست.

در حال حاضر گیمیفیکیشن به صورت گسترده‌ای در بازاریابی استفاده می‌شود. بیشتر از ۷۰ درصد از لیست شرکتهای Forbes Global 2000 طرحی برای استفاده از گیمیفیکیشن برای اهداف بازاریابی و حفظ مشتری دارند. برای مثال در نوامبر ۲۰۱۱ شریک استرالیایی شرکت یاهو در زمینه پخش رسانه‌های آنلاین نرم‌افزار موبایل خود با نام Fango را اجرا کرده است که در آن تماشاگرهای تلویزیون از این برنامه استفاده می‌کنند تا با برنامه‌های اجرا شده از طریق تکنیک‌هایی مانند بررسی و بج (Badge) تعامل کنند. در فوریه ۲۰۱۲ برنامه بالغ بر ۲۰۰٫۰۰۰ بار اجرا شده است. گیمیفیکیشن همچنین برای برنامه‌های مشتریان وفادار نیز به کار می‌آید. در سال ۲۰۱۰ استارباکس (برند آمریکایی فروش قهوه) یک سری بج به برنامه Foursquare داد تا این برنامه بتواند تخفیف‌هایی را برای شهرداران هر منطقه در نظر بگیرد (شهردار در این برنامه به افرادی اطلاق می‌شود که به غنای محتوایی برنامه در محل خودشان کمک کنند). همچنین طرحهایی برای استفاده از گیمیفیکیشن برای هوش رقابتی و ترغیب مردم برای پر کردن نظرسنجی‌ها و در تحقیقات بازار برای بازشناسی برندها وجود دارد. گیمیفیکیشن همچنین با نرم‌افزارهای پشتیبانی (Help Desk) نیز تلفیق شده است. در سال ۲۰۱۲ Freshdesk به عنوان یک نرم‌افزار خدمات به مشتری قابلیت‌های گیمیفیکیشن را به برنامه‌های خود افزود که در آنها به عوامل براساس کارایی شان بج‌هایی تعلق می‌گرفت.

البته خود ما نیز در چند ساله گذشته تجارب خوبی از اجرا کردن سناریوهای بومی شده گیمیفیشن ها و بازی سازی روند داشتیم که یکی از بهترین هاش برای یک کارواش بود که طی ۲۱ ماه توانست ۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان فروش داشته باشد بهمراه کلی مشتریان وفادار که وارد یک فرآیند بازی گونه شدند و سبب شده بود که به غیر از این مرکز خودرو خود را جای دیگری نبرند … 🙂

البته در بازی انگاری در تجارت الکترونیک نیز خدا را شکر تجارب خوبی کسب کرده ایم چون در دنیای امروز که صدها فروشگاه آنلاین هر روزه ظاهر می‌شوند، در صدر بودن کار بسیار سختی است.
این یعنی باید به سختی کار کنید، با موضوعات داغ بازاریابی حرکت کرده و تکنیکهای جدید را پیاده‌سازی نمایید. تب خرید از فروشگاه‌های آنلاین به شدت در حال شیوع بوده و فروشگاه‌های آنلاین در ایران رو به رشد می‌باشند. این بازار نوپا در حال حاضر مشتریان بالقوهٔ بسیار زیادی دارد اما نکتهٔ مهم این است که در آینده‌ای بسیار نزدیک، بازار اشباع شده و فروشگاه‌ها شروع به رقابت برای جذب مشتریان یکدیگر می‌نمایند. این همان نقطه‌ای است که ابزاری مانند گیمفیکیشن بشدت با اهمیت خواهد شد. اگر چه سیاست درست این است که یک فروشگاه آنلاین از ابتدا با پیاده‌سازی گیمیفیکیشن بهمراه یک تیم، وفاداری مشتریان به سایت خود را افزایش دهد.

گیمیفیکیشن همچنین به عنوان ابزاری برای ترغیب مشتری و دلگرم کردن رفتارهای مورد نیاز در بعضی از سایت‌ها نیز به کار می‌رود. به علاوه گیمیفیکیشن به سادگی برای افزایش ترغیب در سایتهایی که براساس سرویس‌های شبکه‌های اجتماعی ساخته شدند نیز به کار می‌رود.
بازی‌های تبلیغاتی ( اینترنتی) نیز، پدیده‌ای نو در دنیای بازاریابی اینترنتی هستند و امروزه در اکثر کمپین‌های اینترنتی شرکت‌های اروپایی و آمریکایی استفاده می‌شوند.

بازی‌‌های تبلیغاتی، بر خلاف وب سایت‌های‌ رسمی شرکت‌ها‌ که معمولاً حاوی اطلاعات فنی در مورد محصولات و خدمات شرکت می‌باشد، کاملاً جذاب و گیرا هستند تا بتوانند به طور غیر مستقیم پیام بازرگانی خود را به کاربران اینترنت منتقل کنند.
از گذشته دور، سرگرمی یکی از شیوه‌های مورد استفاده در تبلیغات بوده است. بر این اساس بازی‌های اینترنتی می‌توانند فرصت مناسبی را برای تبلیغات فراهم آورند. ارائه دهندگان تبلیغات مبتنی بر بازی، فروشندگان بازی‌های اینترنتی هستند. این نوع از تبلیغات برای افرادیکه در حال بازی هستند به دو صورت ارسال می‌شوند. در روش اول که بسیار متداول است، تصاویر تبلیغاتی، جایگزین تصاویر بازی اینترنتی می‌شود. در نتیجه افرادیکه در حال بازی هستند، به شکل مجازی تحت تاثیر تبلیغ مورد نظر قرار می‌گیرند. در روش دیگر کل بازی به قسمت‌های مختلفی تقسیم می‌شود و افرادیکه در حال بازی هستند می‌بایست قبل از رفتن به مراحل بعدی بازی، تبلیغ خاصی را ببینند و یا تعاملاتی را انجام دهند. در این روش تبلیغ دهندگان پاسخ‌های تعاملی بیشتری را دریافت می‌نمایند چراکه افرادیکه در حال بازی هستند، مایل به ادامه بازی خود خواهند بود.
این بازی‌های تبلیغاتی مابین بنرها و وب سایت رسمی شرکت قرار می‌گیرند و ۲ هدف اصلی دارند:
۱.    ارائه اطلاعات بیشتر درباره محصولات از طریق بازی.
۲.    گرفتن اطلاعات شخصی از کاربر در زمان ثبت نام برای بازاریابی در مراحل بعدی.
در این نوع بازیهای اینترنتی، کاربر هر چقدر بیشتر بازی کند (و در واقع هر چقدر بیشتر پیام آگهی دهنده را ببیند) و هر چقدر بازی را به دوستان بیشتری معرفی کند – احتمال برنده شدنش در قرعه کشی بیشتر خواهد شد.این امر باعث پخش سریع بازی‌ تبلیغاتی بین کاربران اینترنتی می‌شود. به همین دلیل امروزه تبلیغات مبتنی بر بازی ، بعنوان ابزاری قدرتمند در تبلیغات اینترنتی شناخته شده است.
از روش های دیگر طراحی باشگاه سرگرمی و بازی های اختصاصی با کاربرد محصولات و خدمات شرکت مورد نظر میباشد که در این روش به عنوان مثال کاربر  از محصولات شرکت استفاده کرده  و برایش اتفاقات  و سناریو های مختلفی رخ میدهد و در پایان به افرادی که به حدنصاب و امتیازات خاصی برسند جوایزی اهدا خواهد شد . این روش یکی از محبوب ترین ابزار راه اندازی  باشگاه وفاداری مشتریان میباشد که  توسط بسیاری از شرکت های ایرانی مانند چی توز ،  رنو ، روغن موتور کاسپین ، سامسونگ و…  پیاده سازی گردیده است .
لذا به جهت افزایش مخاطبین و ایجاد یک ارتباط دو طرفه با مشتریان و تغییر بینندگان تبلیغ به مشتریان وفادار ، رویکرد تبلیغات در قالب یک بازی و سرگرمی  آنلاین  پیشنهاد میگردد.

البته سناریوها و ایده های زیادی در این حوزه وجود دارد که در این نوشتار نمی گنجد، ضمن اینکه با توجه به تجربه ام در پروژه های مشاوره ای و اجرایی برای هر کسب و کار و پروژه بایستی ایده خاص خودش را طراحی نمود تا تاثیر گذار باشد.

فرایی باشید

یاحق

برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید از بسته های مشاوره ای ما استفاده نمایید .

ارادتمند
فرزاد عباسی
مدرس ، مربی و مشاور توسعه کسب و کار

دوست دارم بجای آرزوی موفقیت برای شما دوست عزیز ، سهمی در برآورده شدن آن داشته باشم . . .

تلفن همراه : ۰۹۱۲۳۵۷۹۴۱۹

تلفن همراه : ۰۹۱۰۰۶۸۸۱۰۰

ایرانسل : ۰۹۳۵۱۵۸۹۴۲۹

سامانه پیامکی ۵۰۰۰۲۰۲۶

www.FarzadAbbasi.com

info@FarzadAbbasi.com

banner-ads-telegram-farzad-abbasiinstagram-faraclub

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *