راز کسب و کارهای موفق مثل قهوه استار باکس

starbucks1

قهوه ی استارباکس در طول مدت کوتاهی، به صورت یکی از مهمترین  و محبوب ترین نام های تجاری در آمده است. محدود ساختن دامنه ی تمرکز به مفهوم تولید یک محصول محدود نیست. استارباکز، سی نوع قهوه ی مختلف را عرضه می کند.

زمانی که دامنه ی تمرکز خود را محدود می سازید ، بر قدرت نام تجاری خود می افزایید.

در آمریکا در هر شهر کوچکی یک قهوه خانه وجود دارد. در شهرهای بزرگتر در هر دو قدمی یک قهوه خانه را مشاهده می کنید. بسیار خوب، در یک قهوه خانه چه چیزهایی را می توانید بخورید؟ همه چیز: صبحانه، ناهار، شام، سوسیس، املت، همبرگر، ساندویچ، کیک، بستنی و البته قهوه.

هاوارد شولتز(howard Schutz) چه کرد؟ او در اوج قدرت خلاقیت خود به گشودن قهوه خانه ای پرداخت که تخصص آن در میان تمامی خوردنی های دنیا، درست کردن قهوه بود. به عبارت دیگر، او دامنه ی تمرکز خود را محدود ساخت.

امروزه، محصول خلاقیت شولتز، قهوه ی استارباکز، یک تجارت تیزگام است که سالیانه میلیون ها دلار داد و ستد دارد و سهم سهام شولتز رقمی حدود ۶۵ میلیون دلار است.

هر شهر کوچکی در آمریکا دارای یک فروشگاه مواد غذایی لوکس است. در شهرهای بزرگ، در هر محله ای ، یک اغذیهفروشی را می بینید.

خوب، در این فروشگاه ها چه می توانید بخورید؟ همه چیز: سوپ ، سالاد، ساندویچ سرد و گرم، سه نوع رست بیف، چهار نوع پنیر و …. همچنین می توانید نان های کلفت و نازک، سه نوع خیارشور، انواع سیب زمینی های سرخ کرده، انواع کیک، شکلات، بستنی، ماست منجمد، سودا، آب، چای، قهوه، انواع نوشیدنی های غیر الکلی، روزنامه، سیگار، و بلیت های بخت آزمایی را بخرید.

هر فروشگاه معتبری به جریان فروش گسترده ی انواع کالاهای خود مباهات می کند.

فرد دلوکا(fered deluca) چه کرد ؟ او دامنه ی تمرکز خود را تنها به یک نوع ساندویچ محدود ساخت، با نام : ساندویچ های زیر گذر.

زمانی که نام تجاری محصول خود را محدود و مختصر می کنید و از توسعه و گسترش آن اجتناب می ورزید، وقایع خوشی رخ می دهد. نخستین بارقه ی نوع دلوکا در انتخاب نام تجاری محصول او مشخص شد.

فرد دلوکا، فروشگاه های زنجیره ای خود را ساب وی نامیده(subway)  زمانی که تنها به ساختن ساندیچ های زیرگذر اقدام می کنید، در ساختن آن ها مهارتی چشمگیر دست می یابید.

امروزه، همبرگر فروشی های مک دونالد، بر روی صورت غذای خود، به معرفی بیش از شصت – هفتاد نوع خوراکی های مختلف پرداخته اند. کارکنان، از میان نوجوانان برگزیده شده اند و بنا بر این فاقد پختگی لازم برای انجام دادن کار خود هستند و مشتریان از خود می پرسند که چرا کیفیت غذا و خدمات نسبت به زمانی که فقط همبرگر و سیب زمینی سرخ کرده و نوشیدنی به فروش  می رسید، سقوط کرده است؟ (صورت غذای همبرگر فروشی اصلی مک دونالد، تنها یازده قلم خوراکی را نشان می داد که در انداز ها و مزه های مختلف ارائه می شد.)

بسیار خوب، راه متعارف پیشرفت چیست؟ افزایش ارقام بیشتر کالاها برای فروش. به یقین او می توانست دوچرخه، کهنه ی بچه و لباس ها و غذای بچه را نیز به کالاهای خود اضافه کند. اما او این کار را نکرد.

لازاروس، عملاً فروش اثاثیه ی بچگانه را هم کنار گذاشت و تنها به فروش اسباب بازی پرداخت.

هر زمان که نام تجاری خود را کوتاه و مختصر می سازید، وقایع خوبی رخ می دهد. لازاروس، نخست بخش خالی فروشگاهش را با اسباب بازی های بیشتری پر کرد و به خریداران حق انتخاب بیشتر و دلیل قانع کننده تری برای مراجعه به فروشگاه خود بخشید، سپس نام فروشگاه خود را تغییر داد و آن را «اسباب بازی ها مال ما هستند» نامید.

امروزه، این فروشگاه های زنجیره ای ۲۰ درصد بازار فروش اسباب بازی را در سراسر آمریکا به خود اختصاص داده اند.

هر زمان که دامنه ی تمرکز خود را به جای گسترش، محدود می سازید، وقایع خوبی رخ می دهد. اکثر خرده فروشان از این الگوی پنجگانه تبعیت می کنند:

دامنه ی تمرکز خود را محدود می سازند. طراحی یک نام تجاری با نفوذ و موثر همواره با اختصار طبقه بندی کالا همراه است، نه گسترش آن.
انبارهای ذخیره ی غنی هستند. یک فروشگاه معمولی «اسباب بازی ها مال ما هستند» در حدود ۱۰۰۰۰ اسباب بازی را در خود دارد. در فروشگاه های بزرگتر تعداد آن ها تا ۰۰۰/۳۰ می رسد.
ارزان می خرند. شرکت یاد شده، منافع خود را از طریق خرید ارزان تأمین می کند.
ارازن می فروشند. زمانی که قادر به خرید ارزان و مناسب هستید قادر به فروش ارزان نیز خواهید بود و در عین حال، سود هم عایدتان می شود.
سایر محصولات مشابه را تحت الشعاع قرار می دهند. هدف نهایی طراحی نامی تجاری و قرر گرفتن در صدر طبقه بندی است.اگر قصد دارید ثروتمند شوید، باید اعمالی را که ثروتمندان پیش از کسب ثروت انجام داده اند، بیاموزید، باید رمز ثروتمند شدن آنان را دریابید. اگر می خواهید شرکت موفقی داشته باشید، باید آنچه را که شرکت های موفق، پیش از کسب اعتبار و شهرت انجام داده اند، فرا گیرید.

به نظر می رسد تمامی ثروتمندان از یک قانون تبعیت کرده اند. آنان دامنه ی تمرکز خود را محدود ساخته اند. زمانی که پیتزای دومینو کار خود را آغاز کرد، تنها به فروش پیتزا و ساندویچ زیر گذر پرداخت. زمانی که پاپاجانز کار خود را آغاز کرد، تنها به فروش اقلان محدودی از جمله پیتزا و ساندویچ زیرگذر، قارچ سرخ کرده، کدوی سرخ کرده و حلقه های پیازهای سرخ شده می پرداخت.

تصور می کنید که این افراد مشهور و موفق،  چگونه به موفقیت دست یافته اند، با توسعه ی صورت غذاهای خود یا با اختصار آن ها؟

هر زمان که تمرکز خود را محدود می سازید، وقایع خوبی رخ می دهد 🙂

همچنین برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید از بسته های مشاوره ای ما استفاده نمایید .

ارادتمند
فرزاد عباسی
مدرس ، مربی و مشاور توسعه کسب و کار

دوست دارم بجای آرزوی موفقیت برای شما دوست عزیز ، سهمی در برآورده شدن آن داشته باشم . . .

تلفن همراه : ۰۹۱۲۳۵۷۹۴۱۹

تلفن همراه : ۰۹۱۰۰۶۸۸۱۰۰

ایرانسل : ۰۹۳۵۱۵۸۹۴۲۹

سامانه پیامکی ۵۰۰۰۲۰۲۶

www.FarzadAbbasi.com

info@FarzadAbbasi.com

banner-ads-telegram-farzad-abbasi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *