ایجاد بانک اطلاعاتی و داده کاوی در باشگاه مشتریان و افزایش فروش

ایجاد بانک اطلاعاتی و داده کاوی در باشگاه مشتریان و افزایش فروش

سلام دوستان

تشکر می کنم از شما همراه عزیز فرزادعباسی دات کام و مدیران عزیزی که تمایل دارند با افزایش علم شون در حوزه کسب وکار و مشتری مداری کسب و کارشون رو توسعه دهند.

با توجه به این که هنوز تفکر یک شبه تبلیغ کردن و تصور افزایش فروش بواسطه همین تبلیغات در بسیاری از کسب و کارها قالب است و خیلی از دوستان در چند جلسه اول مشاوره و حتی مراحل ابتدایی راه اندازی باشگاه مشتریان از من سئوال می پرسن که چرا تمام سیستم های ما مبتنی بر ایجاد بانک اطلاعاتی و داده کاوی می باشد ، در اینجا قصد دارم بصورت خیلی خلاصه به این سئوال پاسخ دهم.

ببینید دوست عزیز، یکی ازنتایج مهم داشتن باشگاه مشتریان  ایجاد پایگاه داده ای از مشتریان است. داشتن این اطلاعات بخودی خود می تواند برای سازمان و کسب و کار مزیت رقابتی ایجاد کند. یکی از موارد استفاده از این پایگاه داده تحلیل این داده ها بر اساس مدل ها و روابط آماری است که گزارش های مدیریتی و اجرایی بسیار مفید و واقعی ( و نه شهودی) را در اختیار مدیران عالی و میانی سازمان قرار میدهد.

از طرفی این داده ها می تواند نقاط ضعف برای رفع و نقاط قوت برای تقویت را مشخص کند.روشهای داده کاوی (data mining) یکی از ابزار های نوین مدیریتی است که ورودی و خوراک اصلی آن اطلاعاتی است که از باشگاه مشتریان و مخاطبین بدست می آید.

حالا سئوال دیگری که پیش می آید، خیلی از دوستان می گویند این کار فقط بدرد کسب و کارها و یا سازمان های بزرگ می خورد نه یک کسب و کار کوچک

در جواب به این سئوال هم باید بگم که : دوست عزیز با توجه به تجربه ای که من و تیمم طی این سالها داشته ایم باید عرض کنم با توجه به اینکه متاسفانه فرهنگ داده کاوی در ایران بشدت شهودی است تا جایی که این خود یکی از دلایل اصلی شکست بسیاری از کسب و کارها شده است ،باید بگم ایجاد بانک اطلاعاتی و داده کاوی بدرد همه می خورد از یک کسب و کار خیلی کوچک تا بزرگترین سازمان ها و اگر بخوام مثال بزنم

مثلا بعد از یکی برنامه های تلویزونیم مدیر یک آرایشگاه کوچک به ما مراجعه کرد و در مرحله اول فقط صحبت هایی که در تلویزیون کرده بودم براش جالب بود و دوست داشت اطلاعات بیشتری بدست بیارد و هیچ اعتقادای به باشگاه مشتریان ، داده کاوی و ایجاد بانک اطلاعاتی نداشت، من از ایشون یک سئوال ساده پرسیدم گفتم الان شما چندتا مشتری دارید ، چند ثانیه ای مکث کرد و گفت هفتاد هشتادتا شاید هم صدتا گقتم نه دقیق بگو

گقت نمی تونم دقیق بگم

بهش پیشنهاد دادم تا مدتی از سرویس هوشمند باشگاه مشتریان ما استفاده نماید البته از قصد گفتم از سیستم هوشمند ما استفاده کند چون بنظرم این نوع از مدیران زیاد حوصله آموزش های فنی را ندارند و اگر هم آموزش ببینند تو اجرا مشکل دارند چون دست تنها هستند برای همین سرویس هوشمند باشگاه مشتریانمون را بهش پیشنهاد دادم که بصورت اتوماتیک اطلاعات مشتریان جمع آوری شود .

طی ۳ ماه متوجه شدیم تعداد مشتریان هفتاد هشتادتا و یا حتی ۱۰۰ تا هم نیست بلکه بیش از ۷۳۰ نفر است !!!!!!!!  که ایشون در سیستم سنتی خودشون اصلا به مشتریان ناراضی توجهی نمی کردن و فقط می گفتن بازار خراب شده است و چندتا دلیل سیاسی ، فرهنگی و اقتصادی هم بهش می چسبوندن که البته از همین جا ازشون تشکر میکنم چون موجبات خنده و شادی ما را فراهم می آوردند.

اما این دوست عزیز نمی دونست که با بروز کردن خودش و کسب و کارش می تونه تحول زیادی تو زندگیش ایجاد کنه و بخاطر اینکه خلاء ذهنیش را با مطالب خوب پر نکرده بود ، ذهنش میرفت دنبال چیزهایی که بدرد نمی خورد تا یجوری این خلاء را پر کند .

اما در نهایت من یک برآوردی کردم و چندتا تکنیک آپ سلینگ و کراس سلینگ بهش گفتم که در ۳ ماه دوم اجرا کند ، یک برنامه ۱۲ هفته ای  با هدف ۲ تا ۳ برابری کردن درآمد کسب و کار این دوست عزیز که در نهایت تعجب دیدیم که رشد درآمدی این دوست عزیز ۲ تا ۳ برابر نشد بلکه بیش از ۵ برابر شد …!!!!!

و الانم با توجه به همون بانک های اطلاعاتی و داده کاوی در فاز سوم همکاری مون دارم به ایشون برنامه ای می دم که شعبات خودشو توسعه بده ، اما متاسفانه ذهنیت سنتی ایشون یکم داره جلوشو می گیره و می ترسه از توسعه دادن کسب وکارش به چند شعبه بودن

در جواب باید گفت: عزیز من شما تا چند سالگی می خوای خودت صبح تا شب مثل یک ماشین کار کنی ، یک جاهایی باید با توجه به تجربه و ارزش هایی که بدست آوردی هوشمندانه کار کنی نه سخت تر ، برای مثال الان از ۵۰۰ شرکت فرنچایز برتر دنیا امسال سومین رتبه را برند سوپرکات گرفته است که یک آرایشگاه با بیش از ۲۰۰۰ شعبه در دنیا می باشد.

البته زیاد از موضوع خودمون دور نشیم و یک مثال هم به غیر از این کسب و کار کوچک در مورد یک جای بزرگ از تجربه ام بزنم.

از جاهای بزرگ که بحث بانک های اطلاعاتی و داده کاوی خیلی تاثیر گذار بود می تونم به باشگاه پرسپولیس و ستاد اسقاط خودرو کشور اشاره کنم که باعث صرفه جویی و افزایش فروش میلیاردی در این مجوعه ها شد.

از آنجایی که نمی خوام زیاد این مطلب طولانی بشه سعی می کنم در سایر مطالب مجدد به اهمیت ایجاد بانک های اطلاعاتی و داده کاوی اشاره کنم .

ارادتمند

فرزاد عباسی

یاحق

برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید از بسته های مشاوره ای ما استفاده نمایید .

ارادتمند
فرزاد عباسی
مدرس ، مربی و مشاور توسعه کسب و کار

دوست دارم بجای آرزوی موفقیت برای شما دوست عزیز ، سهمی در برآورده شدن آن داشته باشم . . .

تلفن همراه : ۰۹۱۲۳۵۷۹۴۱۹

تلفن همراه : ۰۹۱۰۰۶۸۸۱۰۰

ایرانسل : ۰۹۳۵۱۵۸۹۴۲۹

سامانه پیامکی ۵۰۰۰۲۰۲۶

www.FarzadAbbasi.com

info@FarzadAbbasi.com

banner-ads-telegram-farzad-abbasi

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *